Temelden Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Temelden Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Döviz fiyatlarındaki artış ve akabinde yaşanan ekonomik gelişmeler sonrası satılık lüks dairelerin fiyatları zirve yaptı. Bu artışta hammadde fiyatlarında yaşanan anormal zamlar etkili olurken, vatandaşlar daha uygun fiyatlarla ev alabilmek için temelden ev almaya yöneldi. Peki temelden ev alırken nelere dikkat edilmeli biliyor musunuz? Adana’da satılık lüks daireler yaparak vatandaşları ev sahibi yapan Handan Karay İnşaat sizler için derledi…

İnşaat sektöründe hammadde fiyatlarında yaşanan artışlar nedeniyle firmalar konut projelerinde ön satışları hızlandırdı. Konutta mevcut fiyatların aşırı artması ve vatandaşın alım gücünün düşmesi nedeniyle satışları artırmak için temelden (proje üzerinden) satışları artıran firmalar, yüzde 30-40 oranında indirime gidiyor. Hayallerindeki evlere kavuşmak isteyen vatandaşlar ise bu ortamda sunulan avantajlı fiyatlar nedeniyle temelden ev satın almaya gidiyorlar. Temelden ev satın alırken dikkatli olunmaz ise olumsuz sonuçlarla karşılaşmak mümkün. İşte temelden ev alımında dikkat edilmesi gerekenler…

Temelden Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Temelden ev almak fiyat olarak avantaj sunar ancak dezavantajları da vardır. Bilinmeze bir yatırım olduğu için risklidir. Bu risklerle karşılaşmamak için sözleşme aşamasında çok dikkatli olmak lazım.

Sözleşme profesyonel bir şekilde hazırlanma ve en ince ayrıntılara kadar sözleşmede yer verilmeli. İleride sorunlarla karşılaşmamak için bütün detaylar sözleşmede bulunmalı. Sözleşmede;

  • Konutu satan inşaat firmasının adı, adresi, bütün iletişim bilgileri, MERSİS numarası ile birlikte evi satın alan kişinin adı, adresi ve tüm iletişim bilgileri yer almalı.
  • Sözleşmedeki tarihlere dikkat edilmelidir. Projenin ne zaman başlayacağı, ne zaman tamamlanacağı, ne zaman teslim edileceğine sözleşme mutlaka yer verilmeli.
  • Satın alınan dairenin bağımsız bölümün bulunduğu ada, parsel, blok, konum, kat ve benzeri temel nitelik bilgileri, net ve brüt alanları mutlaka sözleşmede yer almalı.
  • Satılık konutun veya yapının değeri, ödeme bilgileri, ödeme yapılacak tarihler bulunmalı.
  • Evi satın alan kişinin cayma hakkını kullanma şartları, süresi ve usulüne ilişkin bilgiler bulunmalı.
  • Temelden satışlarda en çok karşılaşılan sorunlardan biri kalitesiz malzeme kullanımıdır. Kalitesiz malzemelerin kullanıldığı konutlarla karşılaşmamak için sözleşmede firmanın kullanacağı malzemelerin markasına kadar bilgiler sözleşmede yer almalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş

Copyright © 2024 HANDAN KARAY İNŞAAT. Tüm Hakları Saklıdır.

<