Tapu bedelini düşük göstermenin cezası nedir? 2022 tapu alım masrafı ne kadar?

Tapu bedelini düşük göstermenin cezası nedir? 2022 tapu alım masrafı ne kadar?

Gayrimenkul alım ve satımında tapuda beyan edilen tutarın yüzde 4’ü kadar tapu harcı ödeniyor. Bu bedeli çok görenler ise bazı durumlarda satış bedelini düşük gösteriyorlar. Peki satış bedelini düşük göstermenin cezası var mı? Adana’da satılık daire yaparak vatandaşları hayallerindeki evlerle kavuşturan Handan Karay İnşaat sizin için derledi.

2022 Tapu Alım Masrafı Ne Kadar?

Gayrimenkul alım-satımında alınan tapu hizmet bedeline tapu harcı denilir. Tapu işlemlerinin sorunsuz yapılabilmesi için tapu harcının ödenmesi gereklidir. 2022 yılı için hem alıcı hem de satıcıdan ayrı ayrı tahsil edilen tapu harcı, alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı satış bedelinin %2’si oranında, toplam %4 olarak alınmaktadır.

Tapu harcı, gayrimenkulün satış bedelinin üzerinden hesaplanmaktadır. Yani gayrimenkulün satış bedeli ne kadar yüksekse tapu harcı da o kadar yüksek olmaktadır. Bazı alıcı-satıcılar ise tapu harcını daha az ödemek için kendi aralarında anlaşıp, satış bedelini daha düşük gösterebiliyorlar. Bu durum farkedildiğinde büyük cezalarla sonuçlanabiliyor.

Bu gibi durumda uygulanan cezalardan biri vergi ziyaı cezasıdır. Vergi ziyaı cezasında eksik ödenen tapu harcı tutarı ve bu tutarın yüzde 25’i ceza olarak tahsil edilmektedir. Vergi ziyaı cezası 400 bin lira tutarındaki bir ev için şöyle hesaplanıyor: 

400 bin TL’lik alım-satım işlemi 100 bin lira olarak gösterildiği zaman %2 alıcıdan %2 de satıcıdan tapu harcı alınıyor. Toplamda bu işlem için alıcı ve satıcıdan 2’şen bin TL olmak üzere toplamda %4 oranında 4 bin TL tapu harcı alınıyor.

Gerçekte 400 bin TL’lik alım-satım işlemi ile tapuda gösterilen 100 bin TL arasındaki fark ise 300 bin TL’dir. Vergi ziyaı cezasında ise bu fark üzerinden hesaplama yapılmakta. Hem alıcı hem satıcı tapuda eksik gösterdikleri 300 bin liranın %2’si kadar olan harcı, yani eksik ödedikleri 6 bin lirayı ödemekle mükellef. Buna bir de %25 ceza eklendiği zaman; 6 bin TL’nin %25’i 1500 TL olduğu zaman alıcı ve satıcı 7 bin 500 TL ödemiş oluyor. Her ikisinin ödeyeceği cezalı tapu harcı ise 15 bin TL’ye çıkıyor.


Sosyal Medyada Paylaş

Copyright © 2024 HANDAN KARAY İNŞAAT. Tüm Hakları Saklıdır.

<