Konut Sektörünü Canlandıracak Karar! 10 Yıl Vadeli ve %0,99 Faizli Kredi İmkânı!

Konut Sektörünü Canlandıracak Karar! 10 Yıl Vadeli ve %0,99 Faizli Kredi İmkânı!

Konut sektörünü hareketlendirecek haber Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. Konut finansmanı konusunda 3 ayrı paketi hizmete sunduklarını söyleyen Erdoğan, ilk defa ve tek konut sahibi olacak vatandaşlara 2 milyon liraya kadar değere sahip birinci el satın almalar için 10 yıla kadar vadeli ve aylık %0,99 faizli konut kredisi sağlanacağını duyurdu. Adana’da satılık ev üreterek vatandaşları hayallerindeki evlere kavuşturan Handan Karay İnşaat sizler için derledi…

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı’nın ardından bir açıklama yapan Erdoğan, vatandaşları konut sektöründeki dalgalanmadan korumak amacıyla bir dizi tedbiri hayata geçirme kararı aldıklarını vurguladı. Bu çerçevede, konut finansmanı konusunda 3 ayrı paketi hizmete sunduklarını belirten Erdoğan, “Birinci paket ile ilk defa konut sahibi olacaklar için 2 milyon liraya kadar değeri olan birinci el konut alımında 10 yıla kadar vadeli ve aylık %0,99 faizli konut kredisi sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.

İkinci paketin birinci ve ikinci konutları da kapsadığının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Konut değerinin en az yarısı 1 Nisan’dan önce açılmış döviz tevdiat hesaplarının bozdurulması veya fiziki altınların Merkez Bankası’na satılarak karşılanmasıyla alınacak konutlar yararlanabilecek. Konut değeri 2 milyon TL ile sınırlı olan bu paket 10 yıla kadar vade ve aylık % 0,89 faizli konut kredisi içeriyor. Bu paketin bir amacı da döviz ve altın varlıklarının TL’ye dönüşümünü teşviktir.” dedi.

Üçüncü paketin de inşaat sektörüne yönelik olduğunu belirten Erdoğan, “Mayıs başı ile asgari yüzde 40’ı tamamlanan ve asgari yüzde 50’si satılmamış olan inşaat projelerinin tamamlanabilmesi için 20 milyar liralık bir kaynak ayırdık. 1 yıl boyunca konut fiyatlarını internet sitelerinde duyurdukları fiyatta sabit tutma taahhüdü veren firmalar, belli rakama kadar 36 ay vadeyle bundan yararlanabilecek. Böylece inşaat hâlinde bulunan projelerin hızla tamamlanmasını, kısa vadede konut arzının artmasını ve böylece fiyatların dengeye gelmesini amaçlıyoruz.” diye konuştu.

Sosyal Konut Projelerine Hız Veriyoruz

TOKİ vasıtasıyla yürütülen düşük maliyetli, düşük satış fiyatlı sosyal konut projelerine de hız vereceklerini kaydeden Erdoğan, düşük gelir grubundaki vatandaşları ev sahibi yapmaya yönelik sosyal konut projeleri için TOKİ’ye 30 milyar liralık finans sağlayacaklarını bildirdi. Sosyal konut projelerinin istismarını önlemek için bu yolla edinilen konutların 5 yıl süreyle satışına izin vermeyeceklerine dikkat çeken Erdoğan, “Ayrıca küçük ölçekli müteahhitlere şehir içindeki parsellere konut yapabilmeleri için metrekaresinin belli bir fiyatın üzerinde satılmaması şartıyla uygun maliyetli kredi kullandıracağız. Böyle alanların rezerv konut alanı ilanı yoluyla çeşitli vergilerden istisna olmasını sağlayarak maliyetlerin düşürülmesi yoluna da gideceğiz. Rezerv alanlarda yapılan ve krediyle desteklenen konutlar da yine 5 yıl süreyle satış tahdidine tabi bulunacak. Sistemin sağlıklı işleyişini sağlamak için denetimde TOKİ ve Emlak Konut gibi kuruluşları da kullanacağız.” dedi.

Kentsel dönüşüm çalışmalarının, konut arzını artırmak için destek verecekleri bir alan olduğunu aktaran Erdoğan, ada düzeyinde sadece hak sahiplerine yönelik uygun maliyetli kredilerle kentsel dönüşüm projelerini hızlandıracaklarını söyledi. Özellikle hak sahipleriyle müteahhitlerin bir araya gelerek yürütecekleri bu projelerin denetimini de yine ilgili kuruluşlar aracılığıyla daha sıkı şekilde gerçekleştireceklerini vurgulayan Erdoğan, vatandaşları hızlı, güvenli ve ekonomik şekilde konut sahibi yapmayı amaçlayan bu destek paketleri ve uygulamalarının hayırlı olmasını diledi.


Sosyal Medyada Paylaş

Copyright © 2024 HANDAN KARAY İNŞAAT. Tüm Hakları Saklıdır.

<