Maksimalist Dekorasyon Nedir?

Maksimalist Dekorasyon Nedir?

Uzun yıllar çalışıp bin bir emekle ve zorlukla Adana’da satılık evinizi aldınız. Bir ömür boyu ailenizle mutlu ve huzurlu yaşayabileceğiniz evinizi yuva yapmak istiyorsunuz. Sıra geldi evinizi dekore etmeye. Onlarca dekorasyon çeşidinden hangisini seçeceğinizi ise bilemiyorsunuz. Handan Karay İnşaat olarak bugün sizlerle geniş ve ferah evler için ideal olan maksimalist dekorasyon ve ayrıntılarını paylaşıyoruz. İşte maksimalist dekorasyon ve incelikleri…

Maksimalizm, minimalizme karşı ortaya çıkmış, azla yetinmek yerine çoğu tercih eden bir akımdır. Mimariden modaya çok sayıda alanda etkili olmuştur. Dekorasyonda ise geniş alanlar, iddialı çizgiler, cesur renkler ve ihtişamlı görünümler olarak etkisini göstermiştir. Bu stilde görkem ve gösterişi tercih ederek yaşam alanlarını daha da renklendirmek amaçlanır. Handan Karay İnşaat olarak bugün sizlerle maksimalist dekorasyonun inceliklerini paylaşıyoruz.

Maksimalist Evler

Maksimalist dekorasyonda eşyalar mümkün olduğu kadar büyük, görkemli ve kalitelidir. Maksimalizmde ucuza yer yoktur. Bütün eşyalar çok sağlam ve kalitelidir. Genellikle klasik mobilyalar tercih edilir ancak görkemli modern mobilyalar da kullanılmaktadır. Minimalizmde sadelik ön planda iken maksimalizmde büyük, ağır, antika, kendine özgü eşyalar dikkat çeker. Kadife kaplanmış duvarlar, pırıltılı ve büyük avizeler, rengarenk duvar kağıtları ve büyük çerçeveli tablolar maksimalizmde sıkça kullanılmaktadır.

Maksimalist Dekorasyon İçin Önemli İpuçları

Bolca Renk ve Desen Tercih Edin

Maksimalizmde renk ve desenler çok önemlidir. Kesinlikle sadeden kaçının, çok çeşitli renkler kullanmaktan çekinmeyin. Abartın. Abartı arttıkça maksimalist dekorasyon başarılı olacaktır. renklerin ve desenlerin yeri çok ama büyük. Eşya tercihlerinde desenli eşyalar tercih edebilirsiniz. Önemli olan, farklı renk ve desenleri uyumlu kullanabilmektir.

Sanatsız Hayatın Merkezinde

Sanatın en önemli dallarından biri hiç şüphesiz resim… Maksimalist dekorasyonun en önemli unsurlarından biri duvarları gösterişli bir şekilde kaplayan süslü tablolardır. Tablosuz maksimalist tasarım düşünülemez!

Evinizi Kitaplarla Doldurun

Kitabı hayatınızın vazgeçilmezi olarak kabul ediyorsanız maksimalist dekorasyon tam size göre. Çünkü bu stilde evinizi binlerce kitapla doldurabilirsiniz. Evinize şık ve masif kitaplıklar kurup kitaplarınızı doldurarak kitaba hak ettiği önemi verebilirsiniz.

Konfordan Vazgeçmeyin

Maksimalist dekorasyonun abartma olduğunu yukarıda söylemiştik. Dolayısıyla konforu da abartın. Görkemli ve şık mobilyalarınız konforu da zirvede sunmalı. Sevdiğiniz renk ve eşyaları konforla birleştirip hayatınızın merkezine almak mutluluğunuza mutluluk katacaktır. Konforlu ve gösterişli koltuğunuza oturup, elinize aldığınız kitapta kendinizi kaybetmenin verdiği keyfi hiçbir şey vermeyecektir!

Vintage Eşyalara Kucak Açın

İnsanlar son zamanlarda geçmişe ayrı bir ilgi duyuyorlar. Dekorasyonda da bu trend devam ediyor. Geçmişin esintilerini yansıtan vintage mobilyalar evlerinize ayrı bir hava katabiliyor. Maksimalist dekorasyonda vintage mobilyalar da çok şık duracaktır.

Çekinmeden Koleksiyon Yapın

Eğer bir koleksiyoner iseniz maksimalist dekorasyon tam size göre. Mesela ahşap biblo koleksiyonunuz varsa veya başka koleksiyonlarınız varsa bunları evinizin istediğiniz köşelerini bu koleksiyonlarla süslemek hayattan daha fazla haz almanızı sağlayacaktır. Bu noktada hangi koleksiyonlar kullanılmalı gibi bir tercihe de gerek yok, yeter ki şık olsun. Minimalizmdeki sadelik ve gereksiz eşyaların ortadan kaldırılmasının aksine maksimalizmde gönlünüzce eşya biriktirebilirsiniz.

Evinizi Kişiselleştirin

Maksimalist dekorasyonda çok önemli bir konu daha var, kişiselleştirme… Kusursuz olma kaygınız olmasın, önemli olan sizi yansıtmasıdır. Sizin için güzel olan her şeyi maksimalist dekorasyonda kullanabilirsiniz. Sevdiğiniz eşyaları evinize doldurmaktan çekinmeyin ama bu noktada tek dikkat etmeniz gereken, renk-desen ve eşyaların uyumudur.


Sosyal Medyada Paylaş

Copyright © 2024 HANDAN KARAY İNŞAAT. Tüm Hakları Saklıdır.

<