Salon İçin Dekorasyon Önerileri

Handan Karay İnşaat’tan Salon Dekorasyon Önerileri

Evlerimizde en çok kullandığımız alanlardan biri de salonlarımız. Hem misafirlerin ağırlandığı hem de günün büyük bir bölümünü geçirdiğimiz salonlar ailemizin dışarıya açılan yüzüdür. Bu nedenle salonların şıklığına özel önem veririz. Hem şık hem de rahat olmasına özen gösterdiğimiz salonların huzur vermesini isteriz. Peki salonlarımızda rahatlık ve şıklığı nasıl sağlayabiliriz. Adana’da satılık ev ve villa yaparak sizleri hayallerinizdeki evlere kavuşturan Handan Karay İnşaat, salon dekorasyon önerilerini sizler için derledi.

Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

1. Salonunuzun Boyutları Bilin!

Salonunuzu dekore etmeden önce dekorasyon yapacağınız alanine ölçülerini bilmeniz gerekir. Ölçümü yaptıktan sonra bir taslak hazırlayın. Ne tür değişiklikler yapacağınızı tasarlayın. Tadilat yapılıp yapılmayacağı, döşeme, duvar kaplama ve şömine gibi alternative fikirler üzerine yoğunlaşın. Mobilyalarınızı değiştirip değiştirmeyeceğinize, değiştirecekseniz ne tür mobilyalar terceh edeceğinize karar verin. Tüm bu aşamalarda salonunuzun ölçülerini aklınızdan çıkarmayın!

2. Dekorasyon Stilinize Karar Verin!

Kendinizi rahat hissedeceğiniz bir tasarım oluşturmak için stilinizi bilmeniz önemlidir. Stliniz, salon için düşündüğünüz eşya ve dekorasyon için de önemlidir. Salonunuzu nasıl dekore edeceğiniz, stilinize uygun eşyaları nereden alacağınızı bilmeniz gerekir. Stiliniz modern, rahat, çağdaş veya klasik olabilir. Tarzınızı bilmeniz, neye ihtiyacınız olduğunu netleştirecektir.

3. Renk Paletinizi Belirleyin!

Dekorasyonun en önemli ayrıntılarından biri doğru boya rengini seçmektir. Boya seçimi, mobilya ve dekorasyon malzemeleriyle uygun ve onları tamamlayan bir renkten oluşmalıdır. Ortamın daha ferah olması için ferah gösteren renk skalasında bir ton belirlemeniz faydalı olacaktır.

4. Tasarım, Koltuk Seçimi İle Başlar

Koltuklar belki de salonda en büyük mobilyalardır. Bu nedenle salona girildiğinde ilk dikkat çeken eşya koltuklardır. Dekorasyonun da en önemli parçasıdır. Vaktinizin önemli bir bölümünü salonda geçiriyor, televizyon izleyerek vakit geçiriyorsanız koltukların hem işlevsel hem de rahat olması önemlidir. Çocuğunuz veya evcil bir hayvanınız varsa koltuğun kumaşına da dikkat etmelisiniz. Salonda rahat hareket etmek istiyorsanız koltuklarınızın boyutu da önemlidir. Salonu doldurmak için büyük eşyalar alıp sonra da gezerken koltuk veya sehpanın kenarına takılmak istemiyorsanız daha kibar ve küçük koltuklar tercih edilebilir.

5. Mobilyalarınıza Uygun Halı Alın!

Salonda en dikkat çeken eşyalardan biri de halıdır. Halı seçerken, mobilyalara uygun halı tercih etmeniz salonunuzdaki şıklığı daha da artıracaktır. Daha estetik bir halı görünümü için halı ile duvarlar arasında bir boşluk bırakılmalıdır. Halıların küçük olmamasına da dikkat edin. Çünkü küçük halılar salonunuzu bölünmüş gösterir.

6. Mobilyalarınız Küçük Olsun!

Ferah bir salon istiyorsanız salonunuzu eşya ile doldurmayın. Orta sehpa yerine hem daha işlevsel hem de yer kaplamayan zigon sehpalar tercih edebilirsiniz. Ancak orta sehpadan vazgeçemem diyorsanız metal çerçeveli cam sehpalar derinlik algısını artırarak salonunuzu daha ferah gösterecektir.

7. Işıklandırmayı Doğru Yapın!

Dekorasyonda gözden kaçan önemli bir konu da ışıklandırmadır. Rahat ve ferah bir ortam için doğal ve yapay ışık dengesini bulmak gerekir. Doğal ışıktan daha çok faydalanmak için şeffaf perdeler, mahremiyet için ise opak perdeler tercih edilmelidir. Salon evdeki en büyük yaşam alanlarından biridir. Bu nedenle tek aydınlatma yerine birden fazla aydınlatma aksesuarı düşünülmelidir. Aksi halde karanlık bir salon karamsar bir hava oluşturacaktır. Bu nedenle genel aydınlatma ile birlikte salonunuzu daha ferah ve aydınlık gösterecek duvar ve zemin lambaları veya ayaklı lambalar ek olarak tercih edilmelidir. Böylece salonun her tarafı ışıl ışıl görünecektir. Koltuğun yanındaki baş üstü avizeler, masa ve zemin lambaları ve duvar aplikleri ile dahı şık bir görüntü elde edebilirsiniz.

Salon Dekorasyon Fikirlerine Dair Daha Fazla İpuçları

Genel hatlarıyla dekorasyonu yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğini yukarıda anlattık. Şimdi biraz daha detaya girmeye hazır mısınız. İşte salonun dekorasyonunda dikkat etmemiz gereken detaylar…

Açık ve Koyu Renkleri Karıştırın!

Çoğu kişi dekorasyonda tek renk ve onun tonları üzerinden ürünler tercih eder. Halbuki koyu ve açık renklerin biraraya getirilmesi hem derinlik hem de dinamik görüntü için önemlidir. Eğer renk konusunda karar veremediyseniz açık ve koyu renkleri karıştırarak modern ve şık bir görünte elde edebilirsiniz.

Fonksiyonel ve Hareket Ettirilebilen Mobilyaları Tercih Edin!

Eşya seçerken kibar ve fonksiyonel olmasına dikkat edin. Masa ve sandalyeler rahat hareket ettirebileceğiniz türden olmalı. Böylece salonunuzdaki görüntüden sıkıldığınızda rahatça yer değiştirebilirsiniz.

Kolay Yıkanabilir Kumaşlar Seçin!

Koltuklarınızın rahat ve şıklığının yanında dayanıklı olması da önemlidir. Küçük çocuğunuz veya evcil hayvanlarınız varsa kumaş seçimi önemli hale gelir. Bu nedenle kolay yıkanabilir ve orta tonlu kumaşlar tercih edilmelidir.

Desenli Halı Tercih Edin!

Dekorasyonun önemli parçalarından biri de halılardır. Koltuklarınıza uygun halılar tercih edin. Çizgisel bir halı tercih ettiğinizde duvarları sade tutup birkaç aksesuarla görünümü dengeleyin. Sadelikten ziyade gösterişli ve dikkat çekici olmak istiyorsanız parlak tonlar ve üçgen desenlerle daha modern bir görüntü elde edebilirsiniz.

Duvar Panellerinden İlham Alın

Salonunuzdaki havayı değiştirmek, salonunuza hareket katmak için en çok kullanılan yöntemlerden biri de duvar paneli kullanmaktır. Duvar panelleri salonunuza apayrı bir hava katacaktır. Taş duvar panel ile evinize estetik bir görünüm katabilir, tasarım duvar panelleri ile çok farklı bir ortam oluşturabilirsiniz.

Aksesuarlarla Salonunu Zenginleştirin!

Salonunuzdaki şıklığı belirleyen belki de en önemli detaylardan biri de aksesuarlardır. Mobilya ve koltuk tercihinden sonra şıklığı aksesuarlar tamamlar. Konforlu ve yumuşak kırlent ve battaniyeler, mum veya tütsüler, çeşitli aydınlatma aksesuarları ile hem şık hem de dinamik bir görünüm elde edebilirsiniz.

Adana Satılık Lüks Villanın Adresi Handan Karay İnşaat’tan Dekorasyon Önerileri

Adana’da yıllardan ürettiği satılık lüks daire ve villalarıyla vatandaşları hayallerine kavuşturan Handan Karay İnşaat sizler için en şık ve donanımlı yaşam alanları oluşturuyor. Firmamızın blog sayfasını takip ederek hem güncel projelerimiz hem de ev dekorasyon önerileriyle ilgili fikirler edinebilirsiniz. Blog sayfamızı incelemek için buraya tıklayın.


Sosyal Medyada Paylaş

Copyright © 2024 HANDAN KARAY İNŞAAT. Tüm Hakları Saklıdır.

<