Konut Sigortası Neleri Kapsar?

Konut Sigortası Neleri Kapsar? Konut Poliçesi Nedir?

Konut sigortası ile konut ve eşyalar hasar görme riskine karşı güvence altına alınabilir. Peki, konut poliçesi nedir ve konut sigortası neleri kapsar? Adana satılık lüks konutlarıyla vatandaşları hayallerindeki evlere kavuşturan Handan Karay İnşaat konuyla ilgili merak edilenleri sizler için derledi…

Konut sigortası, konutu ve eşyaları hırsızlık, yangın, deprem, sel gibi risklere karşı koruma altına alan bir sigorta türüdür. Konut sigortası, zorunlu deprem sigortasından farklı olarak yalnızca Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun (DASK) belirlediği limitlerle değil, daha geniş bir yelpazede koruma sağlıyor.

Zorunlu deprem sigortası olan DASK sadece belli masraflar dışındakileri karşılamıyor, yani kapsama alanı kısıtlı bulunuyor. Konut sigortası ise isteğe bağlı olarak ev ile ilgili her şeyi kapsayabiliyor.

Konut sigortası ise DASK’ın karşılamadığı hasarları da karşılar. Sigorta sözleşmesinin kapsamına göre konut sigortası evde ve eşyalarda oluşacak hasarları, deprem sonrası otel masraflarını, kapıda kalma durumunda çilingir masrafını, yılda bir kereye mahsus olmak üzere klima ve kombi bakımlarını da karşılıyor.

Dolayısıyla ev sahipleri, konut sigortası yaptırarak afetlere karşı kendini garantiye almış oluyor. Bu avantajları sayesinde konut sigortası yaptırmak, ev sahipleri için ihtiyaç haline geliyor.

Konut Poliçesi Nedir?

Konut poliçesi, sigorta teminatının kapsamlarının açıklandığı ve sigorta şirketinin özel şartlarının yer aldığı sigorta sözleşmesidir. Poliçenin kapsadığı teminatlar ve asistans hizmetleri ise sigorta şirketlerine göre değişiyor. Bu nedenle teklif alarak en uygun konut sigortasının tercih edilmesi gerekiyor.

Konut sigortalarının kapsamı ne kadar geniş olursa sunduğu avantajlar da o kadar artar. Sigorta paketi seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da ek teminatlardır. Ek teminatlar, sigortalılara farklı alanlarda destek sunmaktadır.

Konut sigortasının genel şartları ise poliçeye göre farklılık gösteriyor. Ayrıca konut sigortası türleri genellikle evin camlarında, duvarlarında, elektrik ve su tesisatlarında oluşabilecek hasarları da karşılıyor.


Sosyal Medyada Paylaş

Copyright © 2024 HANDAN KARAY İNŞAAT. Tüm Hakları Saklıdır.

<