Adana’da Satılık Villa Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Adana’da Satılık Villa Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Bahçeli lüks bir villada huzur ve konfor içinde yaşamak hemen hepimizin hayallerini süslüyor. Şehrin kaotik kalabalığından ve gürültüsünden uzakta geniş, ferah ve konforlu bir villada hem yetişkinler hem de çocuklar dar metrekarelere hapsolmadan özgür ve mutlu bir yaşam sürebilirler. Pandemi sürecinin üzerimizde yarattığı boğucu atmosfer sonrasında insanların taleplerindeki değişimi fark eden çok sayıda inşaat şirketi villa projelerine ağırlık vermeye başladı. Peki ama villa satın alırken nelere dikkat etmeliyiz? Normal bir konuta göre daha çok bütçe ayırmamız gereken villalarda yanlış tercih yapmayı ve paramızı boşa harcamayı istemeyiz. Adana’da satılık lüks villa projelerinin başarılı ismi Handan Karay İnşaat hayallerinizdeki villayı satın alabilmeniz için dikkat edilmesi gereken bütün noktaları sizler için anlattı.

Amacınızın Farkında Olun

Neden villa satın almak istediğinizi iyi biliyorsanız aradığınız villa kriterlerinde de hata yapmazsınız. Örneğin satın alacağınız villada dört mevsim ikâmet etmeyi mi planlıyorsunuz yoksa burası sizin için tatillerinizi geçireceğiniz bir yer mi? Yoksa hiç içinde yaşamadan yatırım amaçlı mı alıyorsunuz? Bu soruları cevapladığınızda sizin için doğru olan villa projesinin kriterlerini de bulmuş olacaksınız.

Bahçe Tapuya Dahil Mi?

Villa satın alırken bahçeli bir villa almak isteriz. Çocuklarımız, evcil hayvanlarımız ve kendimiz için bahçe; betonlardan kurtarılmış, toprakla ve bitkilerle iç içe bir yaşam ve mutluluk alanıdır. Fakat bazı projelerde bahçe villanın tapusuna dahil olmayabilir. Bir villa satın alırken mutlaka bahçe sınırlarının da villanın tapusuna dahil olup olmadığından emin olun. Bunun yanı sıra villanız bir sitenin içinde yer alıyorsa bahçenin site yönetim planına ilenmiş olup olmadığını da kontrol etmeniz gerekir.

Villayı Alacağınız Bölgeyi İnceleyin

Gayrimenkul yatırımı yaparken hemen herkes ilk olarak satın alacağı yapının lokasyonuna bakar. Villa projeleri işlevi ve doğası gereği şehrin dışında, kaotik ve gürültülü kent atmosferinin uzağında inşa edilir. Ancak nüfus sürekli olarak arttığı ve şehirler hiç durmadan büyüdüğü için satın alacağınız villa (eğer yeni değilse) şehrin içinde kalabilir. Hal böyle olunca apartman dairelerine kıyasla lüks villaların birinci vaadi olan huzur ve sakinlik ortadan kalkmış olur. Bu yüzden satın alacağınız villanın konumunu, bölgenin sosyolojisini ve erişim olanaklarını düşünmeniz gerekir. Gayrimenkul almak aynı zamanda bir yatırım da olduğu için satın aldığınız villanın lokasyonu ile birlikte değerleneceğini yahut da değer kaybedeceğini unutmayın. İlerleyen zamanlarda pişmanlık yaşamamak için şehrin cazip bölgelerinden villa satın almaya özen gösterin.

Villanın Fiziki Özellikleri Önemlidir

En önemli hususlardan biri de satılık villanın fiziki durumu ve özellikleridir.

  • Yapının depreme ne derece dayanıklı olduğu
  • Eğer hasarlıysa ya da masraflıysa bu tutarların ne kadar olduğu
  • Satılık villalarda yapının fiziki durumu da önemlidir. Bu noktada;
  • Villa güvenliğinin ne şekilde sağlandığı
  • İnşaat altyapısı, su, ses ve ısı yalıtım durumu
  • İç ve dış mimarisinin sizin arzu ve ihtiyaçlarınıza karşılık gelip gelmediği

gibi konuları da derinlemesine ele almalısınız.

Villanın Giderleri Öğrenilmeli

Bir villa sahibi olmak veya villada yaşamak zihinlerde zenginlere mahsus bir durum gibi yer etse de esasında öyle değil. Orta halli pek çok aile birikimlerini bu şekilde değerlendirebiliyor. Yani villada yaşamak demek hiç ekonomik sıkıntınız olmayacağı anlamına gelmez. Bu yüzden villanın ısınma, su, elektrik, havuz ve site aidatı gibi giderleri hesaplanmalı ve bunlar dikkate alınarak karar verilmelidir.

Profesyonel Destek Almak

Eğer daha önce villa satın almadıysanız bu konuda tecrübesi olan birinden veya profesyonel olarak bu işi yapan gayrimenkul danışmanlarından yardım alabilirsiniz. Kendi düşüncelerinizin sağlamasını gayrimenkul uzmanının söyledikleriyle yapabilirsiniz. Sonunda kararı siz vereceğiniz için fikir almanızda bir sakınca yoktur.

Belediye İşlemlerini Unutmayın!

İleride beklenmeyen sorunlar yaşamamak adına villanızın tapusunu altıktan sonra gayrimenkulünüzün bulunduğu ilçe belediyesine giderek emlak vergisi beyanında bulunmayı unutmamalısınız. Belediye işlemlerini de hallettikten sonra ailenizle birlikte satın aldığınız villada mutlu bir yaşam sizi bekliyor.

Adana’da Satılık Villa Projeleri Handan Karay İnşaat’ta!

Siz de içinde yaşamak veya yatırım aracı olarak kullanmak için lüks bir villaya sahip olmak istiyorsanız Adana Satılık Lüks Villa projelerinin başarılı ismi Handan Karay İnşaat ile tanışabilirsiniz. Güncel satıştaki konut projelerimize göz atmak için tıklayın!


Sosyal Medyada Paylaş

Copyright © 2024 HANDAN KARAY İNŞAAT. Tüm Hakları Saklıdır.

<