İnşaat Sektöründe 2023 Yenilikleri

Adana'da Satılık Daire Alanlara Uyarı!

1 Ocak itibariyle inşaat sektöründe de yeni değişiklikler yürürlüğe girdi. Buna göre tek parselde toplam inşaat alanı 5 bin metrekareden büyük binaların enerji performans sınıfının en az "B" olması gerekecek. Adana inşaat firmalarından Handan Karay İnşaat sizler için derledi.

2053 Net Sıfır Emisyon Binalar hedefi kapsamında hazırlanan ‘Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği Değişikliği kapsamında 1 Ocak 2023’ten itibaren binaların enerji sınıflarında da iyileştirmeler yaşanacak. Buna göre 1 Ocak’tan itibaren bir parseldeki toplam inşaat alanı 5 bin metrekareden büyük olan bütün binaların enerji sınıfının en az B olması öngörülüyor. Değişikliğe göre ayrıca bu binalarda kullanılan enerjinin en az yüzde 5’inin güneş enerjisi paneli, rüzgâr enerjisi, ısı pompası gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşması da zorunlu hale getirildi.

Pencerelerin de Isı Yalıtımı İyileştirilecek

Mevcut asgari enerji performansı ‘C’ olan bu yapıların ‘B’ seviyeye yükseltilebilmesi için ise ısı yalıtımında kullanılan yalıtım malzemelerinin kalınlıklarının 2 cm artırılması gerekiyor. Böylece İstanbul’da 5 cm olan asgari ısı yalıtım malzemesi kalınlıkları 7-8 cm’ye, Ankara’da ise 6 cm’den 8-9 cm’ye çıkacak. Enerji performansının artırılması için pencerelerin de ısı yalıtım değerleri iyileştirilecek. Böylece binaların yüzde 25 daha az enerji tüketmesi sağlanacak.

Enerji İthalatında 10 Milyar TL Düşüş Sağlanacak

Düzenleme ile 1 Ocak 2023’ten itibaren projeleri belirtilen nitelikte olmayan binalar için ruhsat alınamayacak. İlerleyen zamanlarda bu şartlar yaygınlaştırılacak ve 1 Ocak 2025’ten itibaren de 2 bin metrekare üzeri tüm binalar için geçerli olacak ve binaların en az yüzde 10’unun yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanması gerekecek. 2023 sonrası binalar bu şekilde yapılarak Türkiye’nin enerji ithalatında yıllık 10 milyar lira düşüş sağlanması, 2025’ten sonra ise bu düşüşün yıllık 15 milyar liraya ulaşması bekleniyor.


Sosyal Medyada Paylaş

Copyright © 2024 HANDAN KARAY İNŞAAT. Tüm Hakları Saklıdır.

<