Adana'da Satılık Daire Alanlara Uyarı!

Adana'da Satılık Daire Alanlara Uyarı!

Adana’da satılık daire alırken emlakçı ve tapu gibi masrafları en düşük miktarda halletmek isteyenler için büyük bir uyarı geldi. Konutun değerini ederinden daha az göstererek masraftan kaçmak isteyenleri Hazine ve Maliye Bakanlığı tespit ediyor ve eksik ödenen tapu harcı tutarının yanı sıra ceza olarak bu tutarın yüzde 25’inin ödenmesi gerekiyor. Adana’da satılık dairenin adresi Handan Karay İnşaat sizler için derledi.

Ev sahibi olmak isteyenler, bütçelerine uygun olanı bulduklarında daha az tapu masrafı çıkması için konutun değerini eksik belirtiyor. Ancak bunu yapan alıcıya ve satıcıya ayrı ayrı ceza kesiliyor.

Konut alım-satım işlemlerinde tapuda “hizmet bedeli” adıyla tapu harcının ödenmesi gerekiyor. Tapu harcı hem alıcıdan hem satıcıdan alınıyor. Alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı %2 oranında alınan tapu harcı, toplamda satış bedelinin %4'ü oranında ödeniyor. Ödenecek tapu harcı bedeli ise dairenin satış bedeli üzerinden hesaplanıyor. Dolayısıyla konutun fiyatı ne kadar yüksekse tapu harcı bedeli de o kadar yüksek oluyor. Bu nedenle alıcı ve satıcılar anlaşmaya giderek, dairenin satış bedelini eksik gösterebiliyor. Ancak Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın sıkı takibinde olan bu durum tespit edildiğinde ceza kesiliyor. Ceza olarak hem eksik ödenen tapu harcı tutarı hem de bu tutarın yüzde 25’inin ödenmesi gerekiyor. Ceza ödememek için tapu alım satım işlemlerinde konutun gerçek değeri üzerinden alım-satım yapmak önem taşıyor.


Sosyal Medyada Paylaş

Copyright © 2024 HANDAN KARAY İNŞAAT. Tüm Hakları Saklıdır.

<