Halı Renk Seçimiyle Evinizi Şenlendirecek Tavsiyeler

Halı Renk Seçimiyle Evinizi Şenlendirecek Tavsiyeler

Halı renk seçimi ile evinizin atmosferini alabildiğine değiştirmek mümkün. Peki halı renk seçiminde nelere dikkat etmeliyiz? Adana’da modern ve konforlu konut projelerinin mimarı Handan Karay İnşaat, halı renk seçimlerinde dikkat edilmesi gerekenleri sizler için derledi…

Halınızın rengini seçerken hem işlevsel hem de estetik açıdan bir değerlendirme yapmak gerekir. Zira halı, hayatımızda net bir işlevi olan ama aynı zamanda evimizin ruhuna da tesir eden bir nesne… Dekorasyonun önemli bir parçası… Duvarın ve zeminin rengi, odada bulunan mobilyaların ve aksesuarların rengi önemli birer kriter.

Koltuklara Göre Halı Seçimi Yapmak

Salonda kullanacağınız halının rengine karar verirken ilk dikkat etmeniz gereken nokta koltuk takımınızla olan uyumudur. Koltuk takımları kimi zaman tek renk olsa da çoğunlukla birden fazla rengin bir arada kullanıldığı kombinler şeklinde karşımıza çıkıyor. Bu gibi durumlarda birden fazla renk arasında bir uyum ve ahenk dengesi kurmamız gerekiyor. Zıt renklerin uyumundan faydalanabileceğimiz gibi benzer tonlarda da aradığımız estetiği bulabiliriz.

Mobilyalar dışında dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur da zeminin rengi… Örneğin gri renkli fayanslarınız varsa, fayanslardan bir ton daha koyu bir gri tercih edilebilir. Ancak eğer kontrast yaratmak istiyorsanız halı ve zemin arasında zıt renklerin yaratacağı estetiğin de peşine düşebilirsiniz. Yani gri zeminin üzerinde beyaz tonların ağırlıkta olduğu bir halı son derece estetik görünecektir.

Odaya Göre Halı Seçimi

Halınızın rengine karar verirken mobilya ve zeminden sonra odanın kendisini de dikkate almanız gerekir. Küçük odalarda açık renkli, mesela taş rengi, yeşil, beyaz, ekru ve bej gibi renklerde halılar tercih edebilirsiniz.

Örneğin sade bir koridor halısı, koridorunuzun bir anda olduğundan daha geniş görünmesini sağlayabilir. Koyu renkler insan gözünde bir darlık illüzyonu yaratır. Halının sadece rengine değil, üzerinde barındırdığı desenlere de özen göstermeniz gerekir. Kimi odalar için kare, kimi odalar için yuvarlak kimi odalar için de dikdörtgen halılar gerekir.

Günümüzde estetik ve dekorasyona dair birçok kalıp yargının kırıldığını görüyoruz. Asimetrik halılar bu yüzden tarihte hiç olmadığı kadar popüler durumda.

Hayatınıza konfor ve estetik dokunuşlar katmak için Adana’da satılık lüks konut projelerinin bir numaralı mimarı Handan Karay İnşaat’ın web sitesini takip etmeye devam edebilirsiniz.


Sosyal Medyada Paylaş

Copyright © 2024 HANDAN KARAY İNŞAAT. Tüm Hakları Saklıdır.

<