Adana’da Satılık Daire Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Adana’da Satılık Daire Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Satılık daire almaya karar vermek, önemli ve dikkat gerektiren bir süreçtir. Bu önemli kararın ardından ev alırken dikkat edilmesi gereken pek çok nokta var. Bu konularda yapılan en ufak hata bile ev sahibi açısından ciddi sorunlara neden olabilir.

Dairenin konumu, toplu ulaşıma yakınlığı, cephesi, ödeme planlarının yanı sıra Adana’da satılık lüks daire alırken dikkat edilmesi gereken unsurları sizler için derledik…

Dairenin Konumu

Adana’da satılık daire alırken ilk bakılan özellik, evin konumudur. Özellikle Adana gibi büyük şehirlerde evin bulunduğu muhitin şehir merkezine yakın olması, zamandan kazandırmasının yanında her açıdan büyük avantajdır. Bunun yanında çevresindeki sosyal olanaklar, market, cami, okul gibi konum özellikleri önemlidir.

Konutun Ulaşım İmkânları

Adana’da satılık konut alırken dikkat edilmesi gereken en önemli özelliklerden biri de konutun ulaşım imkânlarıdır. Evin yakınlarından toplu ulaşım araçlarının (dolmuş ve otobüs) geçmesi, metro istasyonlarının bulunması konutta yaşayanların hayatını kolaylaştırır.

Evin Cephesi

Kuzey yarımküredeki evlerin güneşten daha fazla yararlanmaları için güney cepheli olması avantajdır. Adana’da da güney cepheli evlerde kışın ısınma sorunu yaşanmaz. Kuzey cepheli konutlar ise güney cepheli olanlara göre daha uygun fiyatlıdır. Bu evlerde salon ve yatak odası kuzeye bakıyorsa gün içinde yeterince ışık almayabilir.

Dairenin Büyüklüğü

Alacağınız satılık dairenin oda sayısı da önemlidir. Günümüzde ailelerin en çok tercih ettiği oda sayısı 3+1 veya 4+1’dir. Odaların geniş olması da dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Geniş ve ferah bir yaşam, çocukların daha güzel şartlarda büyümeleri için oda sayısının çok olması önemlidir.

Evin Depreme Dayanıklılığı

Satın alınacak evin bulunduğu bölgenin deprem riski seviyesini öğrenmek gerekiyor. Eviniz son deprem yönetmeliğine uygun olarak yapılmışsa sorun yaşamayabilirsiniz ancak eski bir daire ise sorun yaşayabilirsiniz. Deprem açısından riskli bölgede bulunan evde yaşamak can güvenliğinizi tehlikeye atar. Ayrıca değiştirilen yasayla deprem riski bulunan bölgeler, kentsel dönüşüme giriyor. Eğer eviniz deprem açısından riskli bölgedeyse belediye tarafından yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalırsınız.

Evin Ödeme Koşulları

Adana’da satılık ev alacak ve ödemeyi de kredi çekerek yapmayı düşünüyorsanız, evin krediye uygun olması önemli bir konudur. Sorun yaşamamak için kat mülkiyeti tapusu bulunan konutları tercih etmek gerekir. Aksi halde bankalar kredi vermeyebilir. Ayrıca bankaların kredi faiz oranlarının da karşılaştırılması gereklidir.

Evin Projesi

Proje üzerinden Adana’da satılık ev alacaksanız dikkatli olmanız gerekir. Proje sahibi şirket hakkında iyi araştırma yapılmalı, şirketin önceki projelerini incelemek önemlidir. Şirketin referansları da kontrol edilmelidir.

Dairenin İskânı Var mı?

Satılık dairenin iskânının olup olmadığı çok önemlidir. İskân alınmamışsa daire tapusu yerine arsa tapusu verilir. Arsa tapusu olan ev alırken kredi kullanamaz, elektrik-su gibi abonelikleri alamazsınız.

Adana’da Satılık Lüks Dairelerin Adresi: Handan Karay İnşaat

İnşaat sektöründeki 17 yılı aşkın tecrübesi ile, Adana’nın en önemli inşaat firmalarından biri olan Handan Karay İnşaat; Seyhan, Çukurova, Yüreğir ve Sarıçam’da mimari tasarımıyla ‘estetik’, enerji tasarrufu sağlayan yöntemlerle ‘çevreci’, inşaat teknolojisiyle ‘sağlam’ yaşam alanları üretmeyi sürdürüyor. Handan Karay İnşaat doğru lokasyon, kaliteli malzeme, zamanında teslimat ve depreme dayanıklı 3+1 ve 4+1 lüks dairelerle Adana'da satılık lüks evin adresi olmaya devam ediyor.


Sosyal Medyada Paylaş

Copyright © 2024 HANDAN KARAY İNŞAAT. Tüm Hakları Saklıdır.

<