Satılık Ev Fiyatları Neye Göre Değişir?

Satılık ev fiyatları pek çok unsura göre değişiklik gösterir. Adana’da satılık lüks evler yapan Handan Karay İnşaat, evini satmak ya da ev almak isteyenler için evin satış fiyatı belirlenirken hangi özelliklerin dikkate alınmasını sizler için derledi…

Amortisman/Geri Dönüşüm Süresi

Satışa sunulan bir ev için bakılması gereken ilk şey, emlak endeksi verileridir. Dairenin bulunduğu çevrenin özellikleri ve konumuna bağlı olarak bir fiyat çıkarılmalıdır. Mahalle ve ilçenin genel olarak hesaplanmış geri dönüşüm/amortisman değeri üzerinden ev fiyatı belirlenmelidir. Geri dönüşüm fiyatı il, ilçe, mahalle ve bölgeye göre değişir. Örneğin amortisman süresi 20 yıl olarak belirlenen bir bölgede 20x12=240 ay kiralık fiyatı üzerinden hesap yapılabilir. Müstakil ev fiyatını hesaplarken bahçesi varsa o da arsa fiyatı olarak dahil edilebilir.

Çevredeki Satılık Evler Üzerinden Fikir Edinin

Satın alacağınız ya da satacağınız evin bulunduğu çevredeki ilanlara göz atın. Satılık ev ilanlarına bakarak, evin değeri konusunda daha hızlı ve kolay fikir edinmiş olursunuz. Ancak baktığınız evlerin oda sayısı, metrekare büyüklüğü, banyo ve balkon sayısı, cephesi ve kat gibi özelliklerinin benzer olması gerekir.

Evin Fiyatını Arttıran Özelliklere Dikkat

Evin merkezi bir konumda olması fiyatı arttıran en önemli özelliklerdendir. Otobüs, tramvay, metro, metrobüs gibi ulaşım araçlarına yakın olması, evi alacak kişiler için de önemli kriterlerdendir. Manzarasının olması, önünün açık olması, güneş alması da evin değerini hesaplamak konusunda etkilidir.

Kredi İle Ev Satın Alacaklar İçin Ekspertiz

Ev satın almak için kredi çekeceğiniz banka sizin için evin değerini hesaplıyor ve almak istediğiniz evin değerine göre kredi veriliyor. Bu değerlendirme, bankaların görevlendirdiği uzman kişiler tarafından ev görülerek hesaplanıyor. Konut kredisi ekspertizleri evin konumu, katı, oda, banyo, balkon sayıları, büyüklüğü gibi durumları inceleyerek bir rapor hazırlıyor. Bu raporda konutun gerçek değeri tespit edilerek buna göre veriliyor. Raporda yanlış veya eksik noktalar varsa itiraz edebilirsiniz.


Sosyal Medyada Paylaş

Copyright © 2024 HANDAN KARAY İNŞAAT. Tüm Hakları Saklıdır.

<