Satılık Daire Alırken Hangi Semtler Seçilmelidir?

Satılık Daire Alırken Hangi Semtler Seçilmelidir?

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve onbinlerce insanın ölümüyle sonuçlanan deprem felaketleri güvenli binaların önemini bir kez daha gözler önüne serdi. İnsanlar, oturdukları binaların depreme dayanıklı olup olmadığı konusunda arayışlara girdi. Özellikle yeni daire satın alacaklar, alacakları dairelerin bulunduğu semtlerin zemininin sağlam olup olmadığını merak ediyor. Adana’da satılık lüks daireler yapan Handan Karay İnşaat, daire alırken hangi semtlerin seçilmesi gerektiğini, ev alırken dikkat edilmesi gerekenleri sizler için derledi.

Deprem Riskini Sorgulayın

Türkiye, deprem kuşağında yer aldığı için satın alınacak evin zemininin sağlam olması büyük önem taşıyor. Bu nedenle satın alınacak evin deprem riski mutlaka sorgulanmalıdır. Deprem açısından riskli olan konutlar, yasa gereği kentsel dönüşüm kapsamına alınıyor. Farkında olmadan riskli bir konut satın almanız halinde bir süre sonra evinizin yıkılacağını öğrenebilirsiniz. Daire alırken müteahhitten Zemin Etüt Raporu’nun bir kopyası istenmeli ve konutun Deprem Yönetmeliği’ne uygunluk raporu incelenmelidir.

Ruhsatsız Ev Almayın

Ruhsat, daire satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biridir. 2014 yılında yürürlüğe giren Yeni Tüketici Kanunu kapsamında, ruhsat almayan projelerde konut satışı yapılması yasaklanmış olsa da bu konuda dikkatli olmak yarar sağlar. Ruhsat işlemlerinin uzun süreceği ve bu nedenle senet ya da kaporayla satış yapılabileceği söylentilerini ciddiye almayın. Yoksa hiçbir zaman tamamlanmayacak bir projeye yatırım yapabilirsiniz. Ayrıca kat irtifakı ve iskan ruhsatı hakkında da bilgi edinilmelidir.

İpotek ve Haciz Kaydını Sorun

Alacağınız evin üzerinde ipotek veya haciz kaydı varsa ilerleyen zamanda sorunlarla karşılaşırsınız. Almayı düşündüğünüz dairenin ipotek ve haciz kaydı olmadığından emin olmalısınız.

Evi Mutlaka Görün

Fotoğraflar detaylı dahi olsa sizi yanıltabilir. Dolayısıyla alacağınız evi mutlaka görmelisiniz. Henüz yapım aşamasında bir konut alacaksanız, proje detaylarını incelemelisiniz.

Semte Dikkat Edin

Alacağınız evin bulunduğu semt önemlidir. Şehir merkezine yakın bir semtte bulunan konut, her açıdan avantaj sağlar. Konutun AVM’lere, toplu ulaşıma, hastanelere yakın olması ve çevresinde yeşil alan bulunması yaşamı kolaylaştıracaktır.

Cephe Seçimi

Güney cepheli evlerde genellikle ısınma sorunu yaşanmaz. Aydınlık ve kolay ısınan bir ev için güney cepheli olanlar tercih edilmelidir. Ancak bu konutlarda yaz aylarının sıcak geçeceği de unutulmamalıdır.

Kuzey cepheli daireler, güney cephelilere göre daha uygun fiyatlıdır. Bu evlerde odalar yeterince ışık almayabilir. Ancak kış aylarının soğuk geçtiği bölgeler için kuzey cepheli evler uygun bir seçim olabilir.

Tapuda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tapu Müdürlüğü’nde evin DASK poliçesini görmeyi, vergi borcu olup olmadığını sorgulamayı ve iskan ruhsatını incelemeyi ihmal etmeyin. Tapu harcının nasıl ödeneceği konusunda satıcıyla önceden fikir birliği yapmanız süreci hızlandırır. Ayrıca tapuya evi beyan ederken ödediğiniz gerçek ücreti bildirmeniz, ileride sorun yaşama riskini azaltır.


Sosyal Medyada Paylaş

Copyright © 2024 HANDAN KARAY İNŞAAT. Tüm Hakları Saklıdır.

<