Konut Projelerinde Doğru Beton Kullanımının Önemi

Konut Projelerinde Doğru Beton Kullanımının Önemi

Yerleşik hayata geçilmesinin ardından en çok kullanılan yapı malzemesi haline gelen beton, bu önemini günümüzde de sürdürüyor. Bunun en temel nedeni, dayanıklı bir malzeme olmasıdır. Ancak son Kahramanmaraş depremi bir kez daha gösterdi ki doğru şekilde yapılmayan beton öldürücü olabiliyor. Bu nedenle konut projelerinde doğru beton kullanmak büyük önem taşıyor. Adana’da depreme dayanıklı lüks konut projeleri ile bilinen Handan Karay İnşaat, doğru beton kullanmanın önemini sizler için derledi.

Betonun Dayanımı ve Dayanıklılığı Farkı Nedir?

Betonun özelliklerinden olan dayanım ve dayanıklılık çoğunlukla karıştırılır. Betonun dayanımı, taşıma kapasitesini (kırılma olmadan maksimum taşıma gücü) ifade ederken, dayanıklılığı ise farklı fiziksel ve kimyasal etkilere karşı direnci ve zaman içinde kalitesinin değişimiyle ilgilidir.

Beton, Çevresel Etkilere Göre Değişir Mi?

Farklı çevresel koşullara göre farklı betonlar tasarlanmalıdır. Ankara’daki betonla İstanbul’daki betonun tasarımı farklı olmalıdır. Ankara’da kar, buz, donma gibi çevresel etkiler olurken, İstanbul’da denizden gelen klor gibi etkiler vardır. Dolayısıyla Ankara için uygun bir beton İstanbul için uygun olmayabilir. Bu tasarımlar, uzman mühendisler tarafından yapılmalıdır.

Betonun Ömrü Kaç Yıldır?

Her yapının belirli bir kullanım ömrü vardır ancak bunun için standart bir tarih aralığı belirlenmesi mümkün değildir. Yapının ömrünü etkileyen faktörler değişkenlik gösterir ve yapıya özgüdür. Betonarmenin ömrü, betonarmeyi oluşturan betonun ve demir donatının dayanıklı olmasına bağlı olarak değişir. Betonun içerisindeki demirin korozyona uğraması, yani paslanmasıyla ilişkilidir. Normal şartlarda betonun ömrü yaklaşık 50 yıl olarak düşünülebilir. Yani en çok 50 yılda bir binaların yenilenmesi veya bakım onarımının yapılması gerekir. Bu süre beton kalitesi ve çevresel etkilere göre değişebilir. Bunun yanı sıra özel projeler için dayanımı daha fazla olan 100 yıl üzeri ömürlü özel betonlar da üretilebilmektedir.

Bina Üretiminde Betonun Payı

Beton üretimindeki bazı küçük değişiklikler, kalitesinde büyük farklar oluşturur. Örneğin; 1 metreküp betonda kullanılan çimento miktarına kilogram olarak dozaj denir ve iyi bir beton için minimum miktar söz konusudur. Yaklaşık yüzde 5 oranında fazla çimento kullanımı betonun kalitesini arttırır.

Beton, sadece dayanıma göre değil, maruz kaldığı çevresel etkilere göre de tasarlanmalıdır. Betonun bina maliyetlerindeki payı yaklaşık yüzde 5-6 civarındadır. 100 metrekarelik bir binada yaklaşık 40 metreküp beton kullanılır ancak bu miktar, farklı taşıyıcı sistemler için değişiklik gösterebilir.


Sosyal Medyada Paylaş

Copyright © 2024 HANDAN KARAY İNŞAAT. Tüm Hakları Saklıdır.

<