Konut Kredisinde Yeni Düzenleme

Konut Kredisi’nde Yeni Düzenleme

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), konut kredilerine düzenleme getirdi. Yeni düzenlemeye göre artık değeri 10 milyon liranın üzerindeki konutlara kredi verilmeyecek. İkince el konut alımında da kredi miktarı azaltıldı. Adana satılık lüks konutun adresi Handan Karay İnşaat,Adana'da konut kredisi kullanacaklara yeni düzenlemesinin detaylarını açıkladı. İşte yeni düzenlemenin ayrıntıları...

Yeni düzenleme çerçevesinde kredi şartları ve limitleri binaların enerji verimliliğine göre düzenlendi. Buna göre, enerji sınıfı A olan sıfır konutlarda evin değeri 2 milyon ve altındaysa yüzde 90'ına kadar kredi verilebilecek. İkinci elde ise konut değeri 500 bin TL’den az ise tüm enerji sınıflarında yüzde 90'a kadar kredi verilebilecek. Yani vatandaş 450 bin liralık ikinci el bir konut için 405 bin TL’lik kredi kullanabilecek. Değeri 500 bin - 2 milyon TL arasındaki ikinci el A enerji sınıfı ev için ise kredi kullanma oranı ise yüzde 70 oldu.

Alınacak ikinci el A enerji sınıf evin değeri 2 milyon TL ise bankadan 1.4 milyon TL kredi çekebilecek. BDDK’nin yeni düzenlemesinin konut fiyatlarındaki şişkinliği azaltması bekleniyor. Düzenleme öncesi A enerji sınıfı için yüzde 90, B sınıfı için yüzde 85 ve diğer konutlar için yüzde 80 oranında kredi çekilebiliyordu. Konut 500 bin TL altında ise yüzde 90, üstünde ise yüzde 80'ine kredi veriliyordu. Daha önce sıfır veya ikinci el ayrımı bulunmuyordu.

10 Milyon TL Üzerine Kredi Verilmeyecek!

BDDK’nın yeni düzenlemesi, 10 milyon TL üzerindeki konutlara kredi verilmesine kapıları kapadı. Vatandaş 1 milyon 900 bin TL’lik ev satın aldığında;

  • A enerji sınıfındaysa yüzde 90'ını yani 1 milyon 710 bin lira,
  • B sınıfında ise yüzde 85'i yani 1 milyon 615 bin lira,
  • Diğer sınıflarda ise yüzde 80'i olan 1 milyon 520 bin TL’ye kadar kredi kullanabilecek.

Konut değeri 3 milyon lira ise;

  • A enerji sınıfında yüzde 70'i (2 milyon 100 bin TL),
  • B enerji sınıfında ise yüzde 65'i (1 milyon 950 bin TL),
  • Diğer sınıflarda ise yüzde 60'ına (1.8 milyon TL) kadar kredi kullanılabilecek.

Satın alınan evin değeri 500 bin - 2 milyon TL arasındaysa;

  • A enerji sınıfında yüzde 70'ine,
  • B enerji sınıfında yüzde 65'ine
  • Diğer enerji sınıflarında yüzde 60'ına kadar kredi kullandırılabilecek.

Fiyatların Kontrol Altına Alınması Hedefleniyor

KONUTDER Başkanı Altan Elmas, yeni kararlar ile konuta olan talebin kısıtlanarak konut fiyatlarının kontrol altına alınmasını hedeflediğini söyledi. Konut fiyatlarının artışında ana sebebin talep değil maliyet artışları olduğunun altını çizen Elmas, tüketicilerin zor durumda kalmaması için bankalara 15-20 günlük geçiş dönemi tanınması gerektiğinin altını çizdi.

Yeni Sistem Ne Getiriyor?

Binaların enerji sınıflandırmaları A ile G arasında değişiyor. A en verimli, G ise en verimsiz enerji sınıfı oluyor. Bina tüm yapı ve yalıtım standartlarını taşıyorsa C enerji sınıfı, olması gereken standartların üstündeyse B enerji sınıfı oluyor. A sınıfı ise; yalıtım, ısıtma-soğutma- havalandırma, tasarım, cam-pencere gibi sistemlerinin en verimli olduğunu gösteriyor.


Sosyal Medyada Paylaş

Copyright © 2024 HANDAN KARAY İNŞAAT. Tüm Hakları Saklıdır.

<