Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nasıl Alınır, Kimler Alabilir?

Konut Kredisi’nde Yeni Düzenleme

Kentsel dönüşüm kapsamında olan binalarda barınan vatandaşlara, başvuru yapmaları halinde 18 aya kadar kira yardımı veriliyor. Peki, kentsel dönüşüm kira yardımı nasıl alınır, kimler alabilir? Adana’da kentsel dönüşüm kapsamında çok sayıda kişiyi hayallerindeki evlere kavuşturan Handan Karay İnşaat, kentsel dönüşüm kiri yardımı konusunda merak edilenleri sizler için derledi…

Türkiye genelinde kentsel dönüşüm çalışmaları sürüyor. Konutları kentsel dönüşüm kapsamında yenilenecek olanlar, kentsel dönüşüm kira yardımının nasıl alınacağını araştırıyor.

Kentsel dönüşüm kapsamında konutun yıkılıp yeniden inşa sürecinde gayrimenkul sahibi ve kiracıların mağdur olmaması için kendilerine kentsel dönüşüm kira yardımı yapılıyor. En fazla 18 ay süresince ödenen kentsel dönüşüm kira yardımında, gayrimenkul sahiplerinin taşınma masraflarını karşılayabilmeleri için kira yardımının 5 aylık bölümü peşin olarak tahsil edilebiliyor.

Kira Yardım Bedeli Nasıl Hesaplanıyor?

Kira yardımı bedeli, bulunulan şehre ve Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) oranına göre yıllara bağlı şekilde hesaplanıyor. Kira yardımından faydalanabilmek için Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Müdürlüğü’ne başvurmak gerekiyor.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı İçin Gerekli Belgeler Neler?

Kentsel dönüşüm kira yardımından faydalanabilmek için gayrimenkul sahibinden istenen evraklar şöyle:

  • Başvuru formu
  • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,
  • Gayrimenkulün tapu senedinin aslı ve fotokopisi,
  • Nüfus Müdürlüğü’nden alınacak ıslak imzalı nüfus kayıt örneğinin aslı,
  • IBAN numarasının yer aldığı hesap cüzdanı fotokopisi,
  • Konut çok hisseli ise kira yardımı almak isteyen malike ait bölümün son 3 aya ait doğalgaz, elektrik veya su faturalarından birinin aslı.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımını Kimler Alabilir?

Kira desteği alabilmek için ilk şart, riskli yapı tespit raporunun olmasıdır. Bakanlık yetkilileri, belediyenin yetkili birim görevlileri, yetkilendirilen üniversiteler ya da lisanslı yapı tespit kurumlarından alınan yapı tescil raporlarına göre konut sahipleri kentsel dönüşüm desteklerinden yararlanabiliyor.

Ayrıca kentsel dönüşüm desteklerinden gayrimenkul sahipleri veya kiracılar yararlanıyor. Destekler hem konut hem de iş yeri için veriliyor.

Başvurular Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na doğrudan yapılabiliyor. Gerekli belgelerin verilmesi ve kentsel dönüşüm yasalarına uygunluk dahilinde yapılar için destek paketlerinden yararlanılıyor.


Sosyal Medyada Paylaş

Copyright © 2024 HANDAN KARAY İNŞAAT. Tüm Hakları Saklıdır.

<